GJK 4.B 2008/2009
Nacházíš se tady: GJK 4.B > články > Referát - Samson
nepřihlášen

Referát - Samson

Zasvěcenec Samson
Oddíl soudců

Části:
1. Samsonovo narození
2. Samsonova svatba
3. Samsonův boj
4. Samsonův triumf a pád

Samsonova síla spočívala v jeho vousech a vlasech, které si neholil a nestříhal.

Děj:
1. Samsonovo narození
Hospodinův posel ohlašuje rodičům narození Božího zasvěcence a dává jim pokyny, jak ho mají vychovávat.
Byl muž zvaný Manoách (byl neplodný) a jeho žena. Ženě se jednoho dne zjevil Hospodinův posel, který řekl ženě, že bude mít dítě a že ho musí vychovávat dle určitých pravidel. Nesmí ho holit, stříhat a taky se nesmí dotknout ničeho, co je z vína. Manoách se rozhodl, že poslovi obětuje kůzle, ale poté na poslovu radu obětovali kůzle Hospodinovi. A stalo se, jak posel řekl. Narodil se jim syn, pojmenovali ho Samson.

2. Samsonova svatba
Pelištejská nevěsta zrazuje svého ženicha, avšak Hospodinův duch jej neopouští.
Samson se zamiloval do Pelištejky. Jeho rodiče mu říkali, zda-li si nemůže najít jinou mezi Izraelci. Avšak nikdo nevědel, že to je Hospodinův záměr vyvolat rozpor mezi Pelištejci a Izraelci. Když šel Samson do Timnaty s rodiči za jeho vyvolenou, tak na něj vyskočil lev. Samson ho lehce zabil. A nechal ho na místě. V Timnatě dal 30 mužům hádanku a pokud ji uhádnou, tak jim dá Samson 30 košilí a 30 sváteční šaty. A pokud neuhádnou do 7 dní, tak oni dají dary jemu. Hádanka: Ze žrouta vyšel pokrm, ze siláka vyšla sladkost. Muži nebyli schopni ji uhádnout a proto se ptali Samsonovi milé. Ta ho uprosila a poté to řekla Pelištejským mužům. Po uhádnutí jeho hádanky se Samsonona zmocnil Hospodinův duch a zabil 30 mužů a vzal jim košile a dal je svým družbům. Ale mezitím jeho ženu dostal jeden z družbů.

3. Samsonův boj
Samson ničí úrodu nepřátel a vítězně bojuje.
Protože Samson nedostal svojí milou a nechtěl její sestru, kterou mu jejich otec nabízel, tak se Samson rozzlobil. Pochytal 300 lišek a svázal je ocasy k sobě a přidal k nim zapálené pochodně. A pustil je na Pelištejské pole, které zapálil. Pelištejci se ptali, proč to udělal a když se dozveděli, že kvůli ženě, tak ji i jejího otce upálili. To Samsona opět rozzlobilo, sestoupil do údolí a pobil Pelištejce. To přivolalo Pelištejský hněv a ti přitáhli s velkým vojskem. Když se Izraelci ptali, tak jim řekli co se stalo. Izraelci se sami rozhodli, že Samsona zajmou a vydají ho Pelištejcům. Tak to udělali, svázali ho provazy. Předali jej Pelištejcům a tam se Samsona zmocnil duch Hospodinův. Přetrhal provazy, vzal oslí čelist a bil Pelištejce hlava nehlava. Zabil 1000 mužů. Stal se z něj soudce a soudil Izraelce po dobu 20 let.

4. Samsonův triumf a pád
Samson je podveden Pelištejkou, ale umíraje dokonává pomstu.
Pelištejci na Samsona „pořádali hon“. Když se Samson jednoho dne vydal do Gázy za nevěstkou, tak ho chtěli při úsvitu zajmout, ale Samson odešel již v noci. Samson se ale opět zamiloval do ženy, jmenující se Delílila. Tu Pelištejská knížata uplatila, aby jim pomohla Samsona zajmout. Ta vyzvídala, a vždy co vyzvěděla, tak to řekla knížatům. A vždy, když se knížata blížila, tak volala : „Samsone, jdou na tebe Pelištejci!“ Přestože jí nechtěl Samson říct, co ho oslabí, tak na něj naléhala. Po několika dnech naléhání jí Samson řekl, že ho oslabí, když ho ostříhá. Jak řekl, tak ona udělala a ostříhala ho. V noci přišli Pelištejci a zajali Samsona. A jako pomstu za 1000 můžu mu vypíchali oči. A další den ho dovedli do velké síně, kde bylo několik tisíc Pelištejců. Samson, slepý a s pomalu dorůstajícími vlasy se snažil pomstít. Proto prosil Hospodina, aby mu pomohl.
Samson objal dva sloupy, které drželi celou budovu a díky Hospodinově pomoci ztrhl celou budovu a ta zabila mnohem více lidí, než zabil za svého života. Izraelci ho vynesli z trosek a pochovali ho k jeho rodině.

Autor: Danik

  • Počet přečtení: 22981x
  • Vytvořeno: 2007-06-03 11:05:34
  • Změněno: 2007-06-03 12:50:23

Komentáře ke článku

Ještě není vložen žadný komentář.

Přidat příspěvek:


  • Používejte smajlíky, které se zobrazí jako obrázky: :-), :-(, ;-), :-D, 8-O, 8-), :-?, :-x, :-P, :-|, z obou stran nechte mezeru, aby mohly být rozpoznány.
  • Odkazy zapisujte jako "text odkazu":http://adresa.cz/ukoncena-mezerou
  • Případně se podívejte na rozšířenou syntaxi Texy!, stejně jako v článcích.