GJK 4.B 2008/2009
Nacházíš se tady: GJK 4.B > články > Moderní matematika
nepřihlášen

Moderní matematika

Moderní slovní úloha I.

Pepan prodává na základní škole drogy. Na jednom jointu má zisk 20 Kč, na jedné dávce perníku 100Kč a na jedné dávce heroinu 200Kč. Ve třídě je 25 žáků, z nichž 15 kouří trávu, pět užívá pervitin a pět heroin. Protože marihuana není návyková, kupují huliči dva jointy denně a další feťáci jednu dávku denně.

Jaký čistý zisk dosahuje Pepan, když:

 • 10% ze zisku platí řediteli školy
 • 20% ze zisku platí obecnímu policajtovi
 • učiteli musí prodávat trávu bez zisku

Vyjádřete v % změnu Pepovy ekonomické bilance, když po návštěvě Dr. Doudy a Presla začne všech 25 žáků hulit trávu a jeden heroinista přejde na metadon, který se dostane jen v Drop-inu

Moderní slovní úloha II.

Osobní automobil Mercedes s ožralým fotbalovým reprezentantem vyjede v čase T=0 z Prahy k hraničnímu přechodu Rozvadov. V čase T+40 min. vyjede z Rozvadova Audi A8 vezoucí ministra.

Mercedes se pohybuje průměrnou rychlostí 160km/h a Audi 145km/h. Mercedes musí třikrát zastavit policejní kontrole. Policisté požadují úplatek, protože řidič překročil rychlost jízdy. Jednu minutu trvá předání úplatku a tři minuty vyhledání a podepsání plakátu pro policistova syna. Vlivy zrychlení a zpomalení za a před policejní hlídkou zanedbejte.

Audi nezastavuje, a to ani na semaforech.

Setkají se oba oba vozy v rozestavěném úseku dálnice u Plzně, kde je vadné dopravní značení? (Pomůcka: Z Prahy do Plzně je 90km a z Plzně na Rozvadov 60km).

Moderní slovní úloha III.

Pan starosta může utratit čtyři milióny korun z obecního rozpočtu za nákup nových služebních aut pro magistrát nebo rekonstrukci domova důchodců. Od dealera s auty dostane 8% osobní provizi za první a 3% za každý další odebraný vůz a navíc mu na jeho soukromé auto pořídí firma sadu pneumatik s disky v hodnotě 25.000 Kč. Od majitele stavební firmy dostane 5% z ceny zakázky a navíc mu ještě předisponuje stavební materiál za 15.000 Kč na stavbu vily pro jeho milenku. Jakou variantu pan starosta zvolí?

Jak se změní rozhodování pana starosty, když:

 • jedno z dodaných aut po dvou letech prodá do svého osobního

vlastnictví jako ojeté (zůstatková tržní cena vozu po dvou letech 360.000 Kč, cena vozu podle nezávislého odhadu 5.000 Kč).

 • majitel stavební firmy je členem ODS a jeho politický vliv zajistí

panu starostovi místo ve správní radě krematoria za 20.000 Kč měsíčně po jedno volební období?

Moderní slovní úloha IV.

Fero a Eržika mají malého Deža. Ze školy přišel dopis, že Eržika a Fero musí svého syna bezdpodmínečně do jednoho měsíce umýt, odvšivit a odstříhat, jinak že zařídí jeho umístění do děcáku.

Předpokládá se, že rodina spotřebuje na Deža jedno mýdlo, jeden šampón a jeden přípravek proti vším měsíčně. K holiči bude také chodit jednou měsíčně. Mýdlo stojí 25 Kč, odvšivovací šampón 50 Kč a holič 100 Kč.

Převedením Deža do státní péče přijde rodina o část přídavků na děti ve výši 9.000 Kč ročně. Nepřijde o všechny přídavky, protože mají ještě Kolomana, Ference a malou Eržiku.

Vyplatí se Ferovi a Eržice dítě 12× do roka po dobu 6-ti let mýt nebo si udělat nové?

Pozn. náklady na vodu zanedbejte, protože Fero odpojil vodoměr a radnice to toleruje, aby z toho nebyl rasový problém.

Moderní slovní úloha V.

Na podnikovém výjezdním školení v Krkonoších se vyspala office junior managerka Julie s junior executive managerem Alexem a senior executive managerem Gregem (ne najednou). Facility manager Denis se vyspal s senior sales representative Ferdinandem. Technical support coordinator Petra ho vykouřila na pánském záchodku research and development specialistovi Josefovi. Julie to udělala v autě rukou témuž Josefovi, zatímco Josef mluvil telefonem s Gregem. Sales representative Ferdinand to udělal senior accountant managerce Věře v křoví při outdoor team trainingu. Kdo se po fúzi se strategickým partnerem stane senior executive managerem namísto Grega, který odstoupí ze zdravotních důvodů, když:

 • Věra orgasmus pouze předstírala
 • Ferdinand se neudělal, protože mu v kritickém okamžiku zazvonil

mobil

 • zbavit Josefův oblek Hugo Boss skvrn stálo čtyři a půl tisíce, které

Josef vyúčtoval firmě jako nákup sponek do sešívačky

 • Greg před školením prokazatelně neměl kapavku
 • Denis ho má menšího než Alex
 • Julie přišla během školení do jiného stavu

Moderní slovní úloha VI.

Jakou práci vykoná 80kg těžký živnostník, když třikrát vyběhne do osmého patra v budově finančního úřadu? Mezi jednotlivými patry je 20 schodů 15 cm vysokých. živnostník musí vyběhnout do osmého patra celkem třikrát. Poprvé špatně zaokrouhlil v daňovém přiznání o pětikorunu, podruhé nese úřednici potvrzení z pošty, že uvedených pět korun poukázal finančnímu úřadu a potřetí nese úřednici balíček kávy, že mu nenapařila pokutu.

Jakou potenciální energii má živnostník, nachází-li se v osmém patře, a jakou rychlostí dopadne, když to podruhé už nevydrží a vyskočí z okna?

Cestu na poštu a do obchodu, chůzi ze schodů, váhu složenky a kávy, odpor vzduchu a změny váhy živnostníka zanedbejte. g = 9,81m/s2

Další úloha

„Dva ukrajinští kopáči hloubí příkop dvanáct dní. Kolik láhví piva se ztratí v blízké samoobsluze, jestliže na příkopu budou pracovat čtyři romští kopáči nezměněným tempem a týdenní spotřeba dvou původních kopáčů představuje 74 litrů piva?“

Aktuální úloha

Vzdálenost mezi prahou a brnem je 200km. V 9:00 vyjede v Prahy Pendolino do Brna a v 10:00 vyjede druhé Pendolino z Brna do Prahy.
Kde se setkají?

Výsledky

Pro ukázání výsledku označte myší následující rámeček:

 • Úloha I. – Pokud lidé beroucí tvrdé drogy na nich zůstanou,zvedne se mu zisk o 9,5%pokud ne, klesne o 52,5%
 • Úloha II. – nesetkají se
 • Úloha III. – ?
 • Úloha IV. – Vyplatí se jim deža si nechat, doporučil bych jim udělat si ještě jedno dítě, který by pak po roce dali do děcáku(shrábnou příspěvky + porodné)
 • Úloha V. – Bude se řešit (Today, Tommorow, Toyota, in future)
 • Úloha VI. – jak z potencionální energie získat rychlost dopadu? nevíte někdo? ty energie mám…
 • Další úloha – ?
 • Aktuální – v servisu

Jestli máš řešení, tak ho pošli a my ho sem dáme s tvým jménem.

Autor: Kubýk L.

 • Počet přečtení: 8785x
 • Vytvořeno: 2006-02-11 18:04:32
 • Změněno: 2006-02-20 19:05:27

Komentáře ke článku

Počet příspěvků: 9, zvýraznění nových komentářů je možné pouze po přihlášení.

19.2.06 18:33 49, >> reagovat

Koukám, že řešení nejsou nasnadě…
přitáhnu to do školy, třeba něco dostaneme z Kommové :-)

20.2.06 18:25 21, >> reagovat

Tyjo petka je nejlepsi!!!

20.2.06 18:45 07, >> reagovat

ta je fakt hustá! já jsem četl akorát tu prnvní, ale stojí to za to :-)

22.2.06 19:12 26, >> reagovat

podle me ta dalsi uloha vychazi 253 lahví se ztarí. pokud předpokládám že kopáči nezměnily tempo v kopání ani v pití.

22.2.06 21:23 37, >> reagovat

„Dva ukrajinští kopáči hloubí příkop dvanáct dní. Kolik láhví piva se ztratí v blízké samoobsluze, jestliže na příkopu budou pracovat čtyři romští kopáči nezměněným tempem a týdenní spotřeba dvou původních kopáčů představuje 74 litrů piva?“

takže ti tam chybí kolik ukradnou ti 4 Romové na které se ti ukrajinci budou koukat

22.2.06 19:14 05, >> reagovat

*ztrati

22.2.06 21:26 41, >> reagovat

mi nějako nefachá ta Texy! :-(
<strong>SEXX</stron­g>

23.2.06 07:13 26, >> reagovat

to je otazka.. jestli zacnou pracovat spolu nebo misto nich.. ja pocital misto nich

23.2.06 15:28 24, >> reagovat

tak to jo

Přidat příspěvek:


 • Používejte smajlíky, které se zobrazí jako obrázky: :-), :-(, ;-), :-D, 8-O, 8-), :-?, :-x, :-P, :-|, z obou stran nechte mezeru, aby mohly být rozpoznány.
 • Odkazy zapisujte jako "text odkazu":http://adresa.cz/ukoncena-mezerou
 • Případně se podívejte na rozšířenou syntaxi Texy!, stejně jako v článcích.