GJK 4.B 2008/2009
nepřihlášen

Kouzelné zrcadlo - Naturalismus

Stručně Vám představím ukázky textů, týkající se naturalismu, z mého pohledu:

(1) Kulička

Nějaká prostitutka jede dostavníkem, aby se schovala z války do bezpečí (do Francie) za pruskofrancouzské války. Říkají jí Kulička (asi bude tlustá) . Všichni s ní samozřejmě pohrdaj. Jede se dlouho a všem dochází žrádlo. Jak už to u špekounů bývá, měla Kulička trochu menší svačinku, než ostatní. Tím si hned získala kamarády. Samozřejmě jen na chvíli. Dostavník má malou přestávku a jistý důstojník zakáže dál jet, dokud si neužije s tímto objektem sexx… Ostatní ji tedy překecaj, aby se s ním „vyto“ no a potom jedou dál. Kuličce došlo žrádlo a ostatní si ho mezitím stihli koupit místo sexu. Už jí teda na nic nepotřebujou a Kulička může konečně začít bulet nad svoji naivitou. Začíná odtučňovací kúra a Kulička ztratí svoji těžce vypracovanou postavu.

Ukázka znázorňuje obraz společnosti, která s Kuličkou začla pohrdat. Ani jeptišky nedali Kuličce kousek salámu. Místo toho se modlej (asi aby jí bůh pomohl shodit pár kilo).

(2) Zabiják

Stručný děj: Žena s dvěma dětmi (Gervaisa) se stěhuje do Paříže se svým manželem. Ten se na ni ale vykašle a opustí ji. Bere si tedy druhého manžela, aby mohla lépe živit potomky. Tento manžel se však zmrzačí při práci a protože je neschopnej, tak začne chlastat. Chlastá a chlastá až chcípne. Stejně jenom parazitoval na manželce, která dřela na jeho chlast i na děti. Když chcípne tento manžel, začne za ní dolejzat její exmanžel, který vystřídá v „tahání peněz“ druhého manžela. Gervaisa z toho všeho už má psychiku v prdeli a tak se uchlastá k smrti stejně jako její původní manžel.

Na konci knihy je popisována (pestrým jazykem) smrt toho manžela, který to přehnal s kořalkou , což je ukázka z tohoto příběhu.

  • Zní to jak céčkový vyvražďovák, nic moc – koho to zajímá
  • Název „Zabiják“ má patrně znamenat alkohol (jak výstižné)
  • Do dnešní doby by román moc nezapadl (dnes tahaj peníze spíš ženský z chlapů)
  • Legrační bylo až moc detailní popisování hýbání nohy před smrtí manžela

(3) Zápisky z Mrtvého domu

Chybí jim tam „o“ 23. řádek pod kurzívou slovo „pdobně“

Tak u tohoto díla jsem se bavil asi nejvíc ze všech, je to totiž pěknej humus ještě jsem u toho pochrupoval slané tyčinky s čajem…

Kurzívou psaná předmluva je krátká a říká nám, že se autor snažil vylíčit psychologii lidí ve vězení a to jak zločinců, tak dozorců. Vězení spíš kazí než vychovává…

Ukázka: Nějaký týpek se voctne v nemocnici a je mu blbě z voblečení, které si na sebe vohákne. Zvlášť, když si všimne, jak si nějaký jiný týpek utírá hleny z nosu do svého županu, aby měl kapsonososmrkonošku čistou. Další kecy popisujou obecné poměry v nemocnici. Nejvíce mě rozesmálo, že pacienti pořádají hony na vši a štěnice, které rozmačkávají a to jejich zábava :-)

Druhá předmluva nás seznamuje s chlápkem, kterej má být potrestán za nějakou krádež 1000 ranami holí :-) Ten začal předstírat, že je marod a má něco z vočima. Primář ho ale nakonec z nemocnice vypudil průvlakem

Druhá ukázka ze stejného díla vysvětluje význam slova průvlak. Prej se na krku chytne a svraští kůže a probodne. Vzniklou dírou se protáhne nějaký provázek. Ten se pak vždycky nechá uvnitř kůže zatvrdnout a za den se za něj párkrát zatáhne. Tohle deptání zlodějíček pár dní vydržel, ale nakonec se na to vykašlal, zdrhl nemocniční mučírny a nakonec ho stejně zbili těmi holemi, takže na tom byl hůř, než kdyby nesimuloval.

Das ist alles!

Autor: V

  • Počet přečtení: 7944x
  • Vytvořeno: 2006-03-15 13:42:04
  • Změněno: 2006-03-16 23:12:05

Komentáře ke článku

Počet příspěvků: 9, zvýraznění nových komentářů je možné pouze po přihlášení.

15.3.06 21:25 13, >> reagovat

Hej vlado nemuzu rict ze sem se nenasmal.. :D

16.3.06 13:33 59, >> reagovat

Díky

Nepřihlášený Pája
16.3.06 21:10 53, >> reagovat

Jo, taky se mi to líbilo. Ale stejně jsem si radši přečetl i to z učebnice, a dobře jsem udělal, protože nám z toho dala test.

17.3.06 12:49 31, >> reagovat

No ty vago…to je docela mazec.. 8-O

Nepřihlášený liska
31.3.07 19:52 30, >> reagovat

fakt ubohé….….…..

31.3.07 20:50 12, >> reagovat

My nebo obsah tohoto článku, nebo možná ty?

1.4.07 13:44 30, >> reagovat

To je jedno :-D

19.4.07 19:05 35, >> reagovat

Provedl jsem malinko cenzuru v komentářích… Tohle tady tolerovat nebudu… (Asi už mám trošku defekt osobnosti z forum.ubuntu.cz… Všem smazaným přeju hezký den)

19.4.07 20:23 13, >> reagovat

Koukam, ze si „me“ smazal :-D you are good egg ;-)

Přidat příspěvek:


  • Používejte smajlíky, které se zobrazí jako obrázky: :-), :-(, ;-), :-D, 8-O, 8-), :-?, :-x, :-P, :-|, z obou stran nechte mezeru, aby mohly být rozpoznány.
  • Odkazy zapisujte jako "text odkazu":http://adresa.cz/ukoncena-mezerou
  • Případně se podívejte na rozšířenou syntaxi Texy!, stejně jako v článcích.