GJK 4.B 2008/2009
Nacházíš se tady: GJK 4.B > články > Alternative - Romové
nepřihlášen

Alternative - Romové

Integrace Romů do české společnosti

V současné době tvoří Romové jeden z problémů české společnosti. Již delší dobu se je náš stát prozatím marně stačí vyřešit. Mezi hlavní problémy patří:

  1. Vysoká kriminalita
  2. Nízká zaměstnanost a vysoká negramotnost
  3. Sociální problémy a sociální kriminalita
  4. Rasismus a integrace do společnosti

Podle mého názoru má vyřešení těchto problémů klíčový vliv na integraci Romů. Dovoluji si nabídnout některé ze svých postřehů a návrhů řešení. Všechny problémy spolu souvisí, je proto třeba řešit je komplexně a nikoliv samostatně.

Vysoká kriminalita: Spousta Romů se uchyluje k nelegálním metodám výdělku, například krádežím. Důvodů je k tomu hned několik. Rom potřebuje živit rodinu, má pracovat na stavbě, kde si vydělá něco okolo minimální mzdy, místo toho může nasednout do tramvaje, kde si takovou mzdu vydělá za poloviční dřinu denně. Vzhledem k tomu, že má spoustu dětí, potřebuje více peněz na to, aby děti uživil. Lepší práci nedostane z jednoduché příčiny, není na to dostatečně vzdělán. Na to navazuje další problém, kterým je

Nízká vzdělanost: Na tento problém narazíme pokaždé, když se pokusíme Romy jakkoliv implementovat do společnosti. Většina Romů má maximálně střední vzdělání s výučním listem, spousta je také negramotných. Proto se také stávají obětí lichvářů a různých podvodníků. Také proto nedostanou lepší práci a budou žít u dna společnosti. Jejich děti také nechodí do škol, což je problém velice složitý a náročný, neznám k němu funkční řešení, které by mohlo být klíčové. Péče o děti a jejich využívání nás staví před problém:

Sociální kriminalita a problémy: Mezi časté delikty Romské komunity patří zneužívání dětí k páchání trestných činů, bránění v povinné školní docházce a zanedbání péče o dítě. Mimo to jsou také případy, kdy děti slouží pouze jako zdroj peněz ze sociálních dávek. Zabránění takovýmto věcem je běh na velmi dlouhou trať. Nevzdělaní rodiče bez peněz raději pošlou dítě žebrat nebo krást, než aby chodil „draze“ do školy, ze které si minimálně dalších 9 let nic nevydělá. Je potřeba, aby Romská gramotnost dosáhla pokud možno úrovně české, pak se dá pokračovat v další integraci. Je také potřeba na rodiče více tlačit ze strany sociálních pracovníků, více dbát na vhodné využívání sociálních dávek, ale lze také účinně bojovat osvětou u Romů.

Rasismus: Mezi „bílým“ obyvatelstvem našeho státu je rozšířená jakási neobliba Romů, která má své kořeny a prameny, za spoustu si jich mohou Romové sami, spousta je ale různě přimyšlených, vyfantazírovaných jako tomu bylo ve středověku u Židů. Spousta je také naprosto nevhodně generalizována, čímž pouze trpí ta slušná část. Část Romů nechce pracovat, krade, je agresivních, nevím jaká část to je, každopádně to nejsou všichni. Kolik lidí řekne: Ať si seženou práci a živí se, ale kde jí mají vzít? Když přijde (slušný a spořádaný) Rom s žádostí o práci, právní kličkou (aby z toho nebyly problémy) ho vyhodí. A cestu mu zavřeli jiní Romové, kteří způsobili onu špatnou pověst. Dalším problémem podle mého názoru je, že cokoliv obrácené proti nim berou jako rasismus, v čemž je stát podporuje a oni na to hřeší.

Shrnutí: Romové se v současné době pohybují na spodině společnosti, z velké části způsobené špatnou pověstí, kterou vytvořila část z nich. Řešením by měl být dlouhodobý komplexní plán zaměřený jak na „bílé“, tak na Romy, který by postupně smazal vžitou vzájemnou nenávist a snížil by výše zmíněné problémy na minimum.

Autor: Kubýk L.

  • Počet přečtení: 4960x
  • Vytvořeno: 2006-03-26 21:31:53
  • Změněno: 2006-03-26 21:31:53

Komentáře ke článku

Počet příspěvků: 4, zvýraznění nových komentářů je možné pouze po přihlášení.

26.3.06 22:59 34, >> reagovat

Jo to už ma hlavu a patu ale jeste porad nesouhlasim se vsim..

26.3.06 23:22 04, >> reagovat

Zaprvé: Není pravDA, ŽE JSOU NEGRAMOTNÍ umějí číst a psát
Zadruhé: Tu práci nedostanou, protože ji dělají Ukrajinci kvalitněji a za méně peněz a když budeš chtít Ty Ukrajince kritizovat, že zabírají místo pro cikány, tak to bude zase rasismus

Nepřihlášený Kubýk L.
27.3.06 07:21 41, >> reagovat

já nemluvím o práci typu výkop… mluvím o práci složitější… není to tak dávno, co nevzali jednu ženu do školní jídelny, protože byla cikánka

27.3.06 22:19 14, >> reagovat

Neplati, ze Ukarjinec dela automaticky praci lepe nez Rom. Nejhorsi vec je rikat: vsichni Ukarjinci jsou takovy a takovy a vsichni Romove zase nejaky jiny. To zalezi pripad od pripadu a clovek od cloveka.

Přidat příspěvek:


  • Používejte smajlíky, které se zobrazí jako obrázky: :-), :-(, ;-), :-D, 8-O, 8-), :-?, :-x, :-P, :-|, z obou stran nechte mezeru, aby mohly být rozpoznány.
  • Odkazy zapisujte jako "text odkazu":http://adresa.cz/ukoncena-mezerou
  • Případně se podívejte na rozšířenou syntaxi Texy!, stejně jako v článcích.